Stroj času - neobvyklá výuka fyziky na pracovišti ZŠ Slezská

Projektová výuka ve spolupráci naší školy, ZŠ Hrabina, s Gymnáziem v Českém Těšíně není žádnou novinkou. Ve čtvrtek 30. října tedy čekalo žáky 5. a 9. ročníku zvláštní vyučování - tříhodinový projekt na téma fyziky.
Byli jsme rádi, že se nebudeme muset učit obvyklým způsobem, zároveň jsme byli zvědaví, co nás čeká. Lákal nás i název projektu - „Stroj času“. Přesunuli jsme se do multimediální učebny, kde nás čekala paní profesorka M. Gaierová z gymnázia. Měli jsme možnost vidět spoustu zajímavých fyzikálních pomůcek a přístrojů… Podle pokynu jsme se rozdělili do skupin a čekali, až se dozvíme, co bude naší prací. Po zajímavých prezentacích fyzikálních jevů, které byly doplněny poutavým výkladem, jsme byli vyzváni, abychom se zadané úkoly pokusili vyřešit nejprve teoreticky. Vrhli jsme se na výpočty, využívali jsme fyzikální vzorce i běžné matematické postupy. A protože teorie musí být ověřena praxí, následovala praktická cvičení a pokusy. Právě ty nás nejvíc zaujaly. Už třeba máme vyzkoušeno, že na obyčejné papírové lodičce lze otestovat podmínky ponorů do vody, zkusili jsme si, jak vytvořit elektrický proud, nebo víme, jak funguje plazmová koule.
… a posunuli jsme se nejen v čase, ale i v našich znalostech.
                      Eliška Motyková, žákyně IX.B, ZŠ Hrabina