VIII.B na exkurzy

Exkurze do Marlenky a automobilky Hyundai

Dne 18.4.2016 se naše třída VIII.B spolu s třídní učitelkou Jalowiczorzovou vypravila na celodenní exkurzi. Nejdřív jsme jeli do Frýdku –Místku do Marlenky. Kromě výborné ochutnávky jsme nahlédli do provozu, viděli jsme, jak se ručně vyrábějí nové Napoleonky, taky jsme viděli strojové čištění linky a další. Pak jsme pokračovali do Nošovic do automobilky Hyundai. Půjčili nám ochranné brýle, sluchátka a výstražné vesty, posadili nás do vláčku a zavezli přímo do výrobny, montážní haly a dalšího provozu. Velmi zajímavá byla hala, které říkají „Jurský park“. Mohli jsme vidět naprosto automatizovanou práci robotů. Taky jsme si prohlédli nové modely výrobních aut. Tento den byl nabitý novými informacemi a zážitky. Super!
Žáci VIII.B
 


Zvířecí den v V.C

Den plný radosti a mazlení 

Dne 20.4.2016 jsme spolu s učitelkou Jalowiczorzovou pečlivě připravili a zorganizovali Zvířecí den. Každý donesl svého domácího mazlíčka a připravil si o něm referát. Ráno v 7.50 hod. naše třída vypadala úplně jinak než obvykle. Psi štěkali, kočičky mňoukaly, křečci křečkovali, andulka zpívala, kachničky dělaly bobky, kuřátka pískala, želva se pokoušela vylézt z krabice, králíci pokojně chroupali, morče se předvádělo a největší zvíře ve třídě – vlčák - byl kupodivu velmi klidný. Každý dostal několik minut na to, aby své zvířátko představil ostatním. Následovalo hlazení a mazlení se zvířátky, taky jsme chytali neposednou andulku a utírali bobky po kačenkách, které se volně procházely po třídě. Někteří žáci své zvířátko nemohli donést, a tak natočili video a nafotili fotky, které jsme si pak společně prohlédli. Celý den se opravdu vydařil, tolik radosti a zážitků jsme tu ještě neměli!
Žáci V.C
 


Informace ze školy v přírodě č. 2

Chcete-li si prohlédnout fotografie ze školy v přírodě, klikněte zde.


Soutěž o nejlépe čtoucího žáka

Soutěž O nejlépe čtoucího žáka

V pondělí 16. května se konal už osmý ročník soutěže O nejlépe čtoucího žáka. Účastníci byli rozděleni do čtyř kategorií podle věku. Všichni předvedli velmi dobré výkony, kterými dokázali, že čtení je prostě skvělá zábava. Jejich výkony hodnotila nejen porota, ale i diváci, kteří svým potleskem podpořili všechny soutěžící. Cenu diváků - sladkou odměnu - si odnesl vždy žák s nejsilnějším potleskem. Vítěz v každé kategorii byl vždy odměněn knihou, kterou do soutěže věnovalo naše SRPŠ.
 

VÝSLEDKY

I. kategorie

1. místo   Matěj Šimik       II.B
2. místo   Barbora Samiecová    II.C
3. místo   Richard Harok              I.B

  II. kategorie

1. místo    Ondřej Wojnar  IV.B 
2. místo    Kilián Benroth             IV.B 
3. místo    Viktorie Kochová        III.A

III. kategorie

1. místo    Arian Mustafa   VI.B
2. místo    Jakub Radič               VI.A 
2. místo    Lucie Wolterová         V.A

IV. kategorie

1. místo    Arlinda Mjekiqi  VIII.A 
2. místo    Magdalena Bilková   VIII.A
3. místo    Kateřina Šlauerová   VIII.B


Informace o příjezdu do školy v přírodě

Vážení rodiče.

Posíláme vám první informaci z naší letošní školy v přírodě.

Do místa pobytu jsme dojeli úplně bez problémů, jsme ubytovaní a už se na vše, co s pobytem souvisí, moc těšíme.

Máme jen jeden problém. Je tu špatný signál, asi se sem vždy nedovoláte, ale opakujeme - vše je v pořádku. A my budeme přes stránky www posílat informace pravidelně.

Všichni účastníci ŠvPř


Z výuky předmětu finanční gramotnost

Finanční svoboda - výuka finanční gramotnosti v ZŠ Hrabina

Finanční starosti našich žáků zatím začínají i končí u hospodaření s kapesným či s případným výdělkem z letní brigády. Dnešní doba poskytuje v oblasti zhodnocení financí spoustu možností, zároveň na nás číhají mnohá nebezpečí, jak svou neznalostí či špatným rozhodnutím prostředky ztratit. I děti školou povinné budou za pár let těmi, kteří budou muset hospodařit efektivně sami. Proto byl do našeho školního vzdělávacího programu zařazen předmět finanční gramotnost. Jednotlivé výstupy jsou v různých ročnících zařazovány do výuky matematiky, zároveň každoročně probíhají několikahodinové projekty pro vybrané třídy. Letos získalo tuto možnost pětačtyřicet žáků osmého ročníku. Během dvou dnů je čekala práce pod vedením vyučujících proškolených v tomto oboru, jakož i setkání s odborníky - finančními poradci. Žáci si ve skupinách vyzkoušeli didaktickou hru s názvem Finanční svoboda. Z dětí se staly rodiny. Hra simulovala jejich způsoby hospodaření, umožnila volit různé finanční produkty vzhledem k aktuální situaci rodiny a také ukázala, jaké jsou důsledky takových rozhodnutí. Aktivní práce s fiktivními penězi nabídla příklady, jak může člověk svým rozhodnutím ovlivnit svou finanční budoucnost na mnoho let dopředu. Podobná forma výuky se nám osvědčila a z reakcí žáků je zřejmé, že téma finanční gramotnosti je opravdu aktuální.

Mgr. Kateřina Sekulová


Pořádali jsme městské kolo dopravní soutěže

Květen - to je dopravní soutěž mladých cyklistů

Pořadatelé letošní Dopravní soutěže mladých cyklistů opět nezklamali. Město Český Těšín, Koordinační pracoviště BESIP pro Moravskoslezský kraj, Městská policie Český Těšín, Český červený kříž - Karviná a ZŠ a MŠ Hrabina, pracoviště Ostravská opět zajistili co nejlepší podmínky pro úspěšný průběh městského kola soutěže mladých cyklistů. Účast deseti družstev základních škol našeho města potvrdila velký zájem o soutěžení i o tradiční atraktivní výhry.

Počasí se zpočátku příliš příznivé nejevilo. V pátek 13. května bylo chladno a nebe velmi šedivé. Soutěžící však přesto splnili praktické úkoly jízdy na hřišti za sucha. Déšť nás začal smáčet až po ukončení soutěže. Jaké znalosti musí čtyřčlenná družstva mladších i starších dětí prokázat? Zvládnout jízdu zručnosti, znalost pravidel silničního provozu, jízdu podle těchto pravidel i zdravovědu.

Zasloužené 1. místo si vybojovala družstva ZŠ Kontešinec a ZŠ Masarykova,

jako 2. s malými ztrátami bodů se umístili soutěžící ZŠ Pod Zvonek a PZŠ Havlíčkova,

pomyslné bronzové medaile, 3. místo,  si odnesly PZŠ Havlíčkova a ZŠ Hrabina.

Vítězové tohoto kola soutěže postupují do okresního klání. Tam prokážou, zda si svůj titul zaslouží.

Mgr. Vlasta Potyszová


Výsledky školního kola dopravní soutěže

Dopravní soutěž mladých cyklistů 2016 - školní kolo

Letošní školní kolo soutěže proběhlo v úterý 3. května. O soutěžení projevilo zájem velké množství našich žáků. Pouze čtyři nejlepší z každé kategorie však mohou reprezentovat ZŠ Hrabina v městském kole. Jsou to ti, kteří získali nejnižší počet trestných bodů.

Kategorie mladších žáků - vítězové:

Anna Loterová, Anna Šlauerová, Adam Kaczmarczyk, Tobias Opiol

Kategorie starších žáků - vítězové:

Tereza Loterová, Marika Kuricová, Vojtěch Kučera, Filip Loter

Úspěšným žákům blahopřejeme!


Děti se učí hrát golf

Děti se učí hrát golf

Ve dnech 9. - 11. 5. 2016 si mohli žáci I. - IV. ročníků ZŠ Slezská vyzkoušet hrát golf. V rámci hodin tělesné výchovy mohly děti poznat sport, který uchvátil milióny lidí na celém světě. Výuka probíhala zábavnou formou pod vedením profesionálních trenérů Beskydského golfového klubu v Ropici, který společně s Českou golfovou federací a Moravskoslezským krajem tento netradiční sport do naší školy přinesl. Podrobnosti o golfu a činnosti tohoto klubu se můžete také dočíst na www.detihrajigolf.cz

Mgr. Jiří Raszyk, zástupce ředitele pro ZŠ Slezská
 


Úprava výuky - Kurz školního vzdělávacího programu - 10. a 11.5.

Vedení základních škol na Ostravské a na Slezské ul. oznamuje zákonným zástupcům žáků obou škol, že v úterý 9. a ve středu 10. května 2016 dochází ke změně výuky v 3. až 9. ročnících. Místo pravidelného rozvrhu proběhne výuka tzv. kurzu ŠVP, předmětů, které byly MŠMT ČR zařazeny do vzdělávání od loňského roku. Vzhledem k tomu, že druhá část kurzu se uskuteční v červnu, může u některých tříd dojít kvůli vyvážení celkového počtu hodin ke zkrácení výuky.