„Nicholas Winton - Síla lidskosti“

Vzdělávací akce v kině Central Český Těšín

V úterý 23. října 2018 se žákům 8. a 9. ročníku otevřel sál těšínského kina. Očekávaný film „Nicholas Winton – Síla lidskosti“ byl sice hlavním bodem dopoledne, ale ne jediným.

Dokumentární film režiséra Mateje Mináče seznámil žáky s obdivuhodnou postavou Nicholase Wintona, zachránce stovek dětí z Československa před vypuknutím 2. světové války. Osobitá forma podání provedla diváky životem sira Wintona a zároveň nejdůležitějšími etapami naší země i Evropy od období 1. republiky po poválečná 40. léta. A vlastně ještě dál, protože na jednotlivé části filmu navazovaly další záběry - osudy zachráněných dětí i samotného „Nickyho“.
Celým programem provázelo žáky mluvené slovo dramaturga filmu. Ten divákům osvětlil souvislosti a pohnutky, které jeho tým vedly k natočení dokumentu, a také vysvětlil, proč je film v dnešní době, tolik let po zmíněných událostech, promítán právě žákům II. stupně základních škol.

Celý program nebyl primárně připraven jako hodina dějepisu či výchovy k občanství. Byl spíše podán jako zpráva o obrovské humanitě a zároveň skromnosti. Podle diskuse, která následně proběhla ve třídách, příběh na žáky velmi zapůsobil. Pro některé byl zcela nový, a ti kteří jej znali, měli možnost ponořit se do lidských osudů v něm ztvárněných zase jinak.

Mgr. Sekulová K.