Jazyky hrou

 Ve středu 16. května 2018 jsme se zúčastnily jazykové soutěže “Jazyky hrou”, kterou pořádá již patnáctým rokem ZŠ Mládežnická v Havířově.
Zuzka Krucinová a Lucka Siudová zastoupily kategorii angličtiny a úspěšně se umístily na 2. místě, Pavla Sojková a Andrejka Macurová soutěžily v jazyce německém.
Musely jsme plnit úkoly na deseti stanovištích. Například v němčině jsme skládaly přísloví, což pro nás bylo obtížné, takže bodování nedopadlo nejlépe. Taky jsme musely mluvit německy s učitelkou nebo dopisovat správné odpovědi. Podobné úkoly plnili i naši spolužáci v dalších jazycích - anglickém, ruském a francouzském.
Konkurence byla veliká, celkově nás tam bylo přes 160. Němčina se konala v malé tělocvičně a angličtina ve velké tělocvičně. Na každý úkol jsme měli tři minuty, takže jsme spoustu úkolů ani nestihly dokončit. Vyhlášení proběhlo ve velké tělocvičně.
Celé dopoledne jsme si s “jazyky hrou” užily.

Andrea Macurová, Zuzana Krucinová, Lucie Siudová, Pavla Sojková - IX. A

 


Fotografování na ZŠ Ostravská

Z důvodu nepříznivého počasí se neuskutečnilo dne 18. května 2018 fotografování tříd na závěr školního roku 2017/2018 a bylo odloženo  na 11. června 2018. Současně proběhne i fotografování třídy IX.A na pamětní listy k ukončení povinné školní docházky.

Mgr. Karel Pastrňák, statutární zástupce ředitele


Okresní kolo olympijského víceboje

Ve středu 2. května 2018 se ZŠ Hrabina jako jediná škola z Českého Těšína účastnila okresního kola olympijského víceboje v Havířově. Ambasadorem pro náš kraj je Šárka Kašpárková. Den pro účastníky začal už v 6:30 u školy a od 9. hodiny šlo už do tuhého. Díky úžasné přípravě paní učitelky Kateřiny Mannheimové a pana učitele Romana Kalavského se tohoto sportovního klání účastnilo celkem 18 žáků naší ZŠ. Celý den byl v duchu bojovnosti, odhodlání, týmové spolupráce a vzájemného povzbuzování. První dva z každé kategorie postupují do krajského kola. Z naší školy se to podařilo z 1.místa Anetě Wronkové, z 2.místa Kláře Večeřové, Jirkovi Ruszovi a Matějovi Rzeplinskému. Medaili za 3. místo si ještě odnesli Jaula El Houdar a Marek Bury. Krajské kolo se bude konat 30.května opět v Havířově. Držte naším sportovcům palce.

Zuzana a Marian Wronkovi


Matematický klokan - úspěchy v okresním kole 2018

 Úspěchy našich žákyň v okresním kole soutěže Matematický klokan

V březnu řešili vybraní žáci 2. – 9. ročníku školní kolo soutěže Matematický klokan. Výsledky jednotlivých kategorií byly odeslány do okresního kola, kde dosáhly výborného umístění 2 žákyně naší školy : Marie Mokroszová ze III.A se v kategorii Cvrček umístila v rámci okresu na 7. – 9.místě a Ester Šlapotová z V.A obsadila v kategorii Klokánek krásné 10. – 15. místo.
Oběma děvčatům blahopřejeme a přejeme hodně dalších matematických úspěchů.

Mgr.Romana Klimszová, MO matematiky


Fotografování na ZŠ Ostravská

 V pátek 18. května 2018 proběhne na ZŠ Ostravská fotografování všech tříd na závěr školního roku 2017/2018 a fotografování třídy IX.A na pamětní listy k ukončení povinné školní docházky.

Mgr. Karel Pastrňák, statutární zástupce ředitele 


Žáci přijatí k 1.9. 2018 do základní školy; rozdělení do školy na Ostravské ulici a na Slezské ul.

Přinášíme kódy dětí, které absolvovaly zápis do 1. ročníku povinné

školní docházky pro školní rok 2018/2019. Současně uvádíme jejich rozdělení do našich základních škol. K 1.9. bude otevřena 1 třída na Ostravské ul., 2 třídy budou zřízeny na Slezské ul.

Případné dotazy adresujte na sekretariát na Ostravské ul.

Rodičovská schůzka s rodiči budoucích prvnňáčků se uskuteční kolem 10. června. Termín bude ještě upřesněn.


Nejlepší angličtinářka v České republice je z Českého Těšína!

 Zuzana Krucinová je drobná a nenápadná dívka, žákyně 9. třídy ZŠ Hrabina, pracoviště Ostravská. Za skromným vystupováním a zevnějškem se ale skrývá skutečný talent. Zuzka se totiž odmalička naplno věnuje studiu anglického jazyka. Kromě povinné výuky AJ na škole docházela již od MŠ na jazykové kurzy, na hodiny konverzace s rodilým mluvčím, dívá se na filmy v původním anglickém znění, anglicky dokonce čte i knihy oblíbených autorů. V poslední době také čile konverzuje přes skype s přáteli z celého světa. Již několik let svou školu reprezentuje v různých jazykových soutěžích, ve kterých pravidelně dosahuje jen těch nejlepších výsledků.

Již vloni se jí kromě jiného podařilo v Olympiádě  anglického jazyka probojovat přes školní, okresní a krajské kolo až do ústředního kola v Praze. Letos si celý tento proces zopakovala a podařilo se jí zdolat i metu nejvyšší – zvítězit v celorepublikovém kole! To se konalo 3. května 2018 v Praze a Zuzka v konkurenci 14 nejlepších žáků ze všech krajů ČR dokázala, že je nejlepší. Například loni se zúčastnilo v celé České republice 35 000 žáků. Letos to bylo určitě více.
Jelikož nedávno úspěšně zvládla přijímací zkoušky a byla přijata na jazykové gymnázium v Ostravě, přejeme jí do dalšího studia i celého života hodně úspěchů, zdaru a ať ji i nadále studium tohoto krásného jazyka tak baví.

OK

Mgr. Ellen Polaino


Výstava obrazů v naší škole

 

Ve dnech 23. dubna - 27.dubna 2018 jsme uspořádali výstavu děl naší nadané žákyně IX. A Lucie Siudové doplněné obrazy  kolegyně Mgr. Dagmar Novákové, malující olejem, akrylem. Zaměřuje se hlavně na přírodu a zátiší, občas zabrousí do portrétu.

Lucie maluje různými technikami, hlavně tužkou, uhlem, pastelkami, či temperou. Její práce se vyznačují smyslem pro detail a preciznost. Pohrává si nádherně se světlem a stínem a překvapuje neotřelými nápady. Úžasná je například její bota (Růst ve stáří) nebo Rajský háj, či zátiší s plotem (Očividný vůz), kde  postřehnete vyobrazeny lidské oči. Každé vyjadřuje jiné emoce a ani jedno není stejné.
Lucii přejeme mnoho úspěchů do dalšího malování a rovněž držíme palce v oboru designér, který si pro svůj budoucí život zvolila.

Přinášíme vám  fotografie z této výstavy, kterou navštívily děti celé školy z pracoviště Ostravská a přišli se podívat také někteří žáci z pracoviště Slezská. Věříme, že se vám prezentace bude líbit tak jako nám.

Mgr. Potyszová Vlasta

Foto: Mgr.Potyszová Vlasta


Jak jsme ve IV. A hráli úryvek Vodníka K. J. Erbena


Každý rok navštěvujeme různá divadelní představení. Chodíme do Bajky na loutkové divadlo, také jsme byli v Těšínském divadle. Víme, že není lehké předvést naučený výstup před diváky. V hodinách čtení jsme si to vyzkoušeli, když jsme se setkali s částí básně Vodník v naší čítance. Paní učitelka nám navrhla připravit si kostýmy a ukázat, co umíme, před naší tabulí. Jistě si také pamatujete: šiju, šiju si botičky do sucha i do vodičky…
Žáci IV. A