Halloween party

V pátek 31. 10. jsme v naší družině uspořádali Halloweenskou party. Už ve čtvrtek jsme vyzdobovali třídy kostlivci a netopýry, vyráběly se škrabošky. Na páteční party si naše děti oblékly pěkné kostýmy, my vychovatelky jsme připravily malé pohoštění. Tu správnou atmosféru nám pomohly navodit žákyně VIII. A třídy, které dětem připravily soutěže. Maminka A. Miervové, žákyně III. A třídy, nám pohotově poslala zuby – gumové bonbony, nechyběl ani živý netopýr z kůlny paní učitelky Cincalové. Děkujeme všem, kteří se podíleli na pohoštění a skvělé zábavě!


Bramborový týden

V týdnu od 8. října jsme pro děti připravili bramborový program. Řekli jsme si něco o historii brambor, kdy se k nám do Evropy dostaly a od kdy je máme v jídelníčku. No řekli byste, že se brambory původně pěstovaly jako okrasná květina? I děti se tomu pořádně zasmály. Samozřejmě jsme si také říkali spoustu bramborových receptur a děti se pochválily, jaké bramboráky umí dělat jejich maminky.
Na úterý jsme si naplánovali „bramboriádu“, to znamená super bramborovou soutěž na basketbalovém hřišti. Ráno paní vychovatelka přinesla z obchodu 20kg brambor a ty jsme pak rozdělili stejným dílem do čtyř bedýnek. Pro děti jsme měli připravené kartičky s úkoly, jako sázení brambor do řádku (což byl dost nesnadný úkol, jestliže měly být řádky rovné), sběr mandelinek, házení brambor na cíl, štafetové předávání brambor z ruky do ruky apod.
Soutěžící brali svůj úkol velice vážně, radili se navzájem, povzbuzovali a hlasitě na sebe pokřikovali. Skóre se neustále měnilo a nakonec vyhrálo to družstvo, které se vícekrát trefilo v hodu na cíl. Sluníčko hezky hřálo, nálada byla dobrá, a tak nám ta hodinka rychle uběhla. Na děti pak čekalo vyhodnocení. Vyhrálo družstvo „Drsní psi“.( No řekněte, takové jméno pro jemné holčičky ?!) Na konec jsme všem dětem předali „fidorkové medaile“ – jak jinak než zlaté, stříbrné, bronzové a také bramborové.
Brambory jsme si odnesli zpátky do družiny, protože na nás čekala práce. Do konce týdne jsme z nich vyráběli „panáčky bramboráčky“ a fantazii se meze nekladly. Děti náramně bavilo brambory přetvářet na různé příšerky, zvířátka či postavičky. Na chodbě jsme si z nich udělali pěknou výstavku.
Mám takový nápad, když někdy nebudete vědět, jak děti zabavit, vyzkoušejte si třeba udělat z brambor korále, razítka nebo třeba usmažit ty „nejlepší“ bramborové placky.
Zdraví vychovatelky
 


Drakomalování

Akce MŠ Ostravská a naší ŠD se staly již tradicí. Pořádáme je začátkem října již několik let. Ta letošní nesla název DRAKOMALOVÁNÍ. Uskutečnila se v úterý 2.října na zahradě MŠ. Všichni jsme se na tuto příležitost setkat se s kamarády ze školky velice těšili, obzvláště letošní prvňáci.

Školáci během několika týdnů připravili velké omalovánky s draky a dráčky, které obtáhli černou tuší a přinesli je s sebou na zahradu MŠ. Tam už na ně čekaly barvičky, štětce, paní učitelky a mladší kamarádi. Děti malovaly ve smíšených skupinách. Zahradou se neslo veselé štěbetání a radostný smích. Práce jim šla pěkně od ruky a počasí také přálo.
Práce jsme s dětmi zhodnotili a odměnili je sladkou mňamkou.

Obrázky si můžete prohlédnout v galerii mateřské školy. V zimě nás čeká další společná akce, na kterou se už teď moc těšíme.

Zdraví vychovatelky
 


Karnevalový den - 23. února 2012

Všichni jsme se na tento den těšili. S dětmi jsme 2 týdny předem připravovali výzdobu, masky i veselé klauny. Děti nám diskrétně sdělovaly, jaké masky si připravují, kdo jim pomáhá, a někdy se při jejich výrobě podílela celá rodina. Tak jsme měli možnost spatřit piráty a pirátky, princezny i víly, kovboje a indiány, mumii, myšky, pavouky, berušky, dědečky a babičky, čarodějky, trpaslíky, mobil, rytíře,mágy i Taťku Šmoulu.(Omlouvám se, že nevyjmenuji všechny.)
Protože nás je početně hodně a již se se všemi dětmi nevejdeme do jedné místnosti, připravilo si každé oddělení zábavu samo. Program zahrnoval tanec, promenádu masek, soutěže, tombolu a jinou zábavu. Děti si také volily nejzajímavější masky z obou oddělení. Myslím si, že cenu by si zasloužilo určitě více masek než jen „tři nej“, ale tak už to prostě chodí…
Velice chceme poděkovat všem rodičům za vstřícný přístup ke karnevalu, za to, že i díky jejich štědrým příspěvkům měly děti spoustu dobrůtek na pohoštění a spoustu dárků v tombole.
                        Zdraví vychovatelky
 


Sněžný stavitel

Akce 2. odd. ŠD a MŠ Ostravská – SNĚŽNÝ STAVITEL

Pátek 17. února 2012 byl pro naši akci ideální den. Sněhová přikrývka byla vysoká něco přes 30 cm, stále jemně sněžilo a teplota vzduchu mírně nad nulou. Hned po obědě jsme si z družiny vyzvedli plastová vědra, lopatu a šli na zahradu do školky.
Tam nás již čekali naši kamarádi předškoláci. Po krátkém přivítání se děti rozdělily do skupinek a začaly pracovat na svých projektech. Někdo vyráběl sněhuláky, někdo iglú ze sněhových cihel a někdo velké sněhové pevnosti. Všude panovala dobrá nálada. Důležité bylo to, že na velké zahradě si každý našel místo a dostatek prostoru pro seberealizaci i spolupráci. Během práce si děti odběhly pro teplý čaj, který nám připravila paní učitelka ze školky a také všichni dostali sladkou „mňamku“. Pak jsme si děti při jejich dílech vyfotili, aby měly památku na sněžné stavitelství, a již jsme spěchali do družiny.
A  věru nejvyšší čas. Začalo drobně mrholit… Když si pomyslím, že stačilo malé zaváhání a prošvihli bychom další vhodný termín pro tuto akci. (Jeden termín nám totiž utekl v lednu.) Se sněhem to není nikdy jisté…
                             Zdraví vychovatelky.
 


DRUŽINOVÝ KARNEVAL


Ve středu 23. února jsme si udělali v naší družině pirátský karneval. Proč právě pirátský? Protože jsme si pro tento měsíc zvolili téma „Cesty za poklady a dobrodružstvím“. Naše hry, tvořivost, povídání i soutěže byly ovlivněny tímto námětem.
Děti s nadšením vyráběly masky, škrabošky, řetězy a jiné rekvizity. Dokonce jsme si vyrobili „pravý pirátský poklad“, pirátské značky, které dostalo každé dítě na svůj kostým a naučili jsme se písničku „Pirátské LAVALI“.
A jak karneval probíhal? Byla tam spousta zábavy, soutěží, tance a samozřejmě tombola.
Aby děti mohly dobíjet svou energii, bylo připravené občerstvení, se kterým nám pomáhala paní Bláhová.
Chtěly bychom poděkovat za skvělou spolupráci všem rodičům a také za hmotnou podporu a zájem o naši družinu.
                         Zdraví vychovatelky
 


Bramborový den

Ve středu 13. 10. jsme uskutečnili s dětmi zábavnou akci - bramborový den.

Na hřišti jsme se rozdělili do čtyř družstev, každé dostalo kbelík brambor a pak jsme soutěžili.
A jaké byly disciplíny? Sázení, přenášení na lžíci, sběr mandelinek, slalom, házení na cíl apod.
A co se pak stalo s brambory? Z těch jsme si udělali panáčky bramboráčky.
Zdraví vychovatelky
 


KLOBOUKOVÝ KARNEVAL

Karneval se v naší školní družině koná pravidelně každý rok, ale vždy s jiným zaměřením.
Tentokrát jsme ho nazvali ,,kloboukový“. Děti se ve ŠD podílely na výrobě papírových klobouků a různých pokrývek hlavy. Někteří kutilové si klobouk vyrobili sami doma s pomocí rodičů a jiní si přinesli klobouk, který jsme jim pomohli nazdobit.
Při samotném karnevalu nechyběla hudba, legrační soutěže, tombola a skvělé pohoštění, které nám připravily hodné maminky a babičky. Moc jim děkujeme.
Už teď přemýšlíme, jak nazveme ten příští.
 


ZA SNĚHOVÝMI VLOČKAMI

Za sněhovými vločkami a našimi malými kamarády jsme vyrazili do MŠ Ostravská.
Na zahradě školky mohly děti prolézat tunelem, skákat z kmene stromu do hromady sněhu, stavět domečky a pořádně se vydovádět.
Vřelý úsměv a červené tváře nechyběly žádnému z dětí.
 


Jízda na bobech

V zimním období využívá ŠD blízký kopec v parčíku Na Rozvoji k jízdě na bobech, sněžných lžících a talířích.
Nic se nevyrovná tomu, jak se děti dokáží vyřádit při sjíždění kopců. Tuto zimu je k nám příroda velice štědrá a my můžeme bobovat, jak je libo.
Děti vytvářejí různé skokanské můstky a překážky, jen aby zažily dobrodružství.
Má to však háček, nikomu se nechce domů.