Návštěva partnerské školy v Rumunsku

První mobilitou v rámci projektu Erasmus Be youself, proof youself byla země Rumunsko. Tam se vydalo 5 žáků a 2 učitelky. Kromě návštěvy partnerské školy Scoala Gimnaziala Adrian Paunescu v Pitesti, kde se mimo jiné také vyráběly různé hezké věci týkající se Velikonoc, jsme měli možnost navštívit farmu ve vesnici Golesti. Strávili jsme tam celý den. Nejprve nám nachystali misky s ingrediencemi, ze kterých jsme uhnětli těsto na chléb nebo spíše na housky, poté byly nachystány hrnčířské kruhy s hlínou a nakonec jsme vyráběli a barvili sádrové odlitky zajíčků, vajíček apod. Zajímavou návštěvou bylo muzeum v přírodě, podobně jako náš rožnovský skanzen (vesnice Colesti). Vrcholem byl koncert, kde se všechny země (Řecko, Polsko, Itálie, Turecko, Rumunsko a samozřejmě Česko) představily dvěma lidovými písněmi. Atmosféra byla přátelská a fandilo se všem bez ohledu, jak se dařilo. V úterý před odjezdem jsme byli pozváni na společnou večeři do stylové restaurace. Seděli jsme zvlášť děti a učitelé. Nutno dodat, že nás v místní škole uhostili mnohokrát velmi chutnými obloženými mísami, řízečky, houskami, napečenými domácími buchtami a pitím.
Škola jako budova na nás působila velmi stísněně, chodby se zdály být velmi úzké. Děti chodily do patra jiným schodištěm než učitelé. Zvláštností byla docházka do školy: děti do 10 let přicházely do školy dopoledne. První třídy končily už po 3. hodině. Starší děti přicházely do školy až odpoledne. Jestli jsme dobře pochopili, pak je to v Rumunsku téměř odjakživa.
Děti byly nadšené z letiště, okouzlil je i pohled z letadla na zem i oblaka. V Rumunsku se divily, že je tam stejná Billa jako u nás. S dětmi z jiných zemí si nakonec našly společnou řeč v posledních dnech, kdy se osmělily. Celou akci jsme si nakonec všichni užili.
Mgr. Lenka Cincalová